Otomobilinizi alırken nelere dikkat etmelisiniz?

İkinci el oto almak isteyenler kısa mesajla aracın sabıkalı veya hasarlı olup olmadığını, poliçe ödemelerinin tam olarak yapılıp yapılmadığını öğrenebiliyor. Sigorta Bilgi Merkezi TRAMER tarafından geliştirilen Otokontrol 5664 Sorgulama Servisi ile 2 yılda 7,5 milyon kişi ikinci el aracın hasar geçmişini, kaza tutanağını ve mağdur bilgilerini cepten öğrendi. Sürücüler bu sistem sayesinde oto tamircileri verdiği yüzlerce liralık kontrol parasından kurtuldu.

Sigorta Bilgi Merkezi’nin hazırladığı ‘Otokontrol 2011–2012′ raporuna göre 2 yılda 7,5 milyon vatandaş aracının durumunu cepten öğrendi. Rapora göre, 2012 yılı ilk 9 ayında 3 milyon 831 bin 57 kişi otokontrol sistemini kullanarak araçlarının durumunu sordu. En fazla sorgulama yapılan ay ise 522 bin 84 ile ağustos ayında gerçekleşti. Projede, servis ücretleri 2 ile 3 lira 60 kuruş arasında değişiyor. İkinci el araç alacaklara büyük kolaylık sunan Otokontrol 5664, tüm operatörlerden kullanılabiliyor. Tüm operatör kullanıcıları ikinci el araçlarının hasar geçmişini (pert olup olmadığı dahil), kaza tutanağını, mağdur bilgilerini, kasko ve trafik poliçelerini ayrı ayrı sorgulayabildiği gibi sahip olduğu tüm sigortalarını mesaj yoluyla saniyeler içerisinde öğreniyor. Sistemden faydalanmak isteyenler araçlarının plakasını yazarak 5664’e mesaj gönderiyor ve birkaç saniye içerisinde aracın hasar durumu hakkında bilgi alıyor. Ya da TC kimlik veya vergi kimlik numarasını yazarak 5664’e mesaj gönderiyor ve birkaç saniye içerisinde sahip olduğu tüm araçların sigortalarını öğreniyor. Abonelik gerekmeden sadece mesaj yoluyla araç sorgulaması yapmayı sağlayan Otokontrol 5664’ün vergiler dahil servis ücretleri Turkcell, Vodafone ve Avea’da aynı oranda.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin hasar sorgulama hizmetine,ücretsiz yeni bir hizmet daha eklendi: “Araç muayene tarihi bazında son iki kilometre bilgisi”.

İkinci el piyasasında yapılan en büyük usulsüzlüğün kilometre sayacında yapılankilometre düşürmeleri olduğu bilinmektedir. Haksız kazanca sebep olmasının yanı sıra, ondan daha da önemlisi periyodik bakım takvimini belirsiz hale getirdiği için, aksayan bakımlar nedeniyle can güvenliğini tehdit eden unsur haline gelmektedir. Bu durumun önüne geçebilmek adına önemli bir hizmeti daha devreye almanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Hasar sorgulaması yapıldıktan sonra, T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bilgi bankasında anlık olarak toplanmakta olan muayene bilgilerinden, son iki kilometre bilgisi, muayene tarihleri ile birlikte sizeücretsiz ikinci bir mesaj ile gönderilmektedir.